Starohorské vrchy na bežkách

24.02.2019
starohorske-vrchy-na-bezkach

Vydarený prachový január plynulo vystriedal odmäknutý február. Bežkárov čoraz väčšia snehová bieda v dolinách vyháňa do hôr. Tam však už na nich škodoradostne striehne doba ľadová. V teréne si plasťáky bez hrán veľmi neporadia, a tak prichádzajú na rad upravené bežkárske trate a strediská. Nieže by tam bolo menej ľadovo, ale upravené je upravené.

 

Eldorádo bežkárov na Skalke zažíva z roka na rok čoraz väčší pretlak, no našťastie sa dajú nájsť na Slovensku aj iné veľmi vydarené alternatívy. Jednou z núkajúcich sa možností sú Donovaly. Ponuka pre bežkárov tu nekončí len nejakým malým tréningovým okruhom. Pravidelne upravované bežecké trate v lone Starohorských vrchov majú dĺžku niekoľko desiatok kilometrov a siahajú až po lyžiarske stredisko Šachtička.

 

Bežkárske_okruhy

Bežkárske ihrisko tu tvoria štyri samostatné trasy, ktoré sa dajú navzájom pekne kombinovať a dopĺňať. Hlavnou je takmer 15-kilometrová trasa z Donovál na Šachtičku. V teréne je značená zeleno-oranžovou značkou a vedie lesmi aj rozľahlými lúkami s krásnymi výhľadmi na Veľkú Fatru alebo Poľanu. V lokalite Žliabkar (Izbica) na ňu nadväzuje alterntívna 6,5-kilometrová trasa popod Jelenskú skalu, ktorá takisto končí na Šachtičke. Otvára sa tak možnosť túto časť trasy si pekne zokruhovať. K tomu sa dajú kilometre nahnať aj využitím dvoch krátkych nenáročných okruhov s názvami Močiare a Polianka. Všetky trasy sú v teréne poctivo značené a ich podrobný popis sa dá nájsť napr. tu: https://www.parksnow.sk/zima/lyzovanie-bezecke_trate.php

 

Okrem týchto hlavných tratí možno natrafiť aj na novoupravovaný Špaňodolinský okruh (6,8 km), na ktorý sa dá napojiť v sedle Dolný Šturec. Svoju trať okolo Selčianskeho dielu (16 km) si upravujú aj v neďalekom stredisku Selce-Čachovo. Tieto však bližšie preskúmané nemám. Ďalších neupravovaných variánt je v tejto lokalite habadej, využívajú väčšinou bohatú sieť cyklotrás. Zostúpiť do civilizácie možno napr. od sedla Žiare na Baláže, či poza Panský diel do Sásovej. Improvizácii sa medze nekladú. A tak kým nenasype bežkárom novú snehovú nádielku, dá sa na tomto ihrisku celkom slušne vyblázniť.

 

Pozn.: Fotky nie sú aktuálne, len motivačno-ilustračné!

 

 

Jaraba

 

Fotky Starohorské vrchy na bežkách

Súvisiace články:

Diskusia

RE: Starohorské vrchy na bežkách
Jaraba 25.02.2019
Boli sme tam pozrieť opäť včera. Trate sú super pre korčuliarov (úplne tvrdé), už menej pre klasikárov (dosť to podšmykuje, odniesli si to ruky). Na škodu je kopa bordelu zo stromov, chcelo by to nový sneh. V teréne pribudla značená modrá lyžiarska trasa z Donovál do Španej doliny v dĺžke takmer 20km, ktorá de facto využíva a kombinuje všetky doterajšie trasy. Koniec hlásenia!

TOP Partneri

https://www.sloger.sk Eshop davorin.sk www.adamsport.eu Eshop davorin.sk JM SPORT Adam Sport - Kreuzspitze GT

Podpor Vetroplacha

Odporúčame vidieť

Partneri